Tento web slúží ako neoficiálny informačný zdroj mapujúci rekonštrukciu rozhľadny Monte Móry.
Pamiatka je po dĺhych rokoch opravena a múžete navštívit vyhliadkovú terasu.
Kaviareň je teraz mimo prevádzky, interiér je tedy bohužiaľ neprístupný.


Historie

Historie rozhledny

3. září 2011 v 17:39 | admin
Jak to začalo

O stavbu rozhledny se zasadil banskobystrický architekt Karol Móry (1845-1921), podle něhož nese své jméno doposud.

V roce 1905 položil základy komplexu Nové Štrbské pleso, neboli Móryho osady. Vybudoval zde hotel Móry a umělé jezero. Blízký kopec pojmenoval Monte Carlo (Karlov kopec) a nechal zde postavil dřevěnou rozhlednu.

Zprávu o výstavě vyhlídky přinesly jako první noviny Karpathen Post dne 12. prosince 1904. Stavba rozhledny byla dokončena hned v roce 1905.Zlatý věk

Po Karlovi zdědil pozemky osady jeho synovec, hudební skladatel a pedagog Ján Móry (1892-1978), který vystupoval pod pseudonymem H. Tschirmer. Ten dal v letech 1931 a 1936 postavit další dva hotely a rodinné penziony a nedaleko nich i kostel. V roce 1935 přestavěl v secesním stylu dřevěnou rozhlednu na zděnou a používal ji jako hotelovou kavárnu. Z hotelu tam přinášeli kávu a čaj v termoskách a čerstvé koláče.

O něco později byla na rozhlednu přibudována vysílačka a ve spolupráci s Radiojornalem Košice tu Ján Móry vysílal se svoji manželkou Magdou Szakmáry-Móryovou, vynikající klavíristkou a zpěvačkou.
V hudebním salónu své soukromé vily pořádali koncerty, které Radiojournal Košice přenášel v přímém přenosu.
A jelikož vysílač byl na rozhledně, nazvali své koncerty Monte Móry, protože se do éteru šíří z horské výšky.

(fotografie z roku 1936)


Skon

Rodina Móryových žila bohatým společenským životem a jejich hosty byly slavné osobnosti té doby. Hotely prosperovaly a také vyhlídkové místo se těšilo velké oblibě. Vše se ovšem změnilo po 2. světové válce, kdy Ján přišel o veškerý svůj majetek ve prospěch státu.

O rozhlednu se poté už nikdo nestaral. Roku 1963 byla prohlášena za národní kulturní památku a od té doby chátrá.
O obnovení po roce 1989 se pokoušely dcery a manželka Móryho, navzdory jednání s TANAPem však nebyly úspěšné.

(v roce 1971 vypdala ještě relativně zachovale)


Rozhledna se postupem času ukryla do lesa vyrostšího kolem ní, a upadla na dlouhá léta v zapomnění. Až vichřice v roce 2004 stavbu odkryla a rozpad rozhledny se stal čím dál viditelnějším. Na torzu se objevil nápis Objekt v rekonštrukcii vstup zakázaný, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by tato informace byla pravdivá.

(před vichřicí a po ní: stav z let 1993 a 2011)Nový začátek

V roce 2011 se začalo proslýchat, že rozhlednu čeká rekonstrukce. Deník Plus 7 dní v čísle 22/2011 vydal článek o chátrajících historických objektech ve Vysokých Tatrách, v němž se psalo i o bývalé vyhlídkové kavárně Monte Móry. Má prý nové majitele, kteří ji chtějí rekonstruovat a podali dokonce i projekt na Ministerstvo kultury. Samotný tehdejší ministr kultury prý rozhlednu sám navštívil. Majitelem byla podle všeho firma Spektrum Real sídlící v Bratislavě, která opravdu začala rozhlednu rekonstruovat - ale až v roce 2013. Rekonstrukce se táhla bezmála pět let, ačkoliv oficiálně informace jasně mluvili jen o intervalu 25. 11. 2014 - 25. 11. 2015. Celý průběh rekonstrukce mapoval tento web v rubrice Aktuálně.
Z rozhledny se stala opět kavárna, jež byla otevřena 30. 12. 2017. Nese jméno Monte Mory Cafe, a po více než 100 letech tak pokračuje v Móryho myšlence.

(rekonstrukce, 2016)


Zdroje:
bombara.blog.sme.sk (již nefunkční)
Tatranské Haraburdy (již nefunkční)
infotabule u hotelu Trigan (dříve Baník)


 
 
 

Reklama