Tento web slúžil ako informačný zdroj mapujúci rekonštrukciu rozhľadny Monte Móry.
Pamiatka je nyní opravena a múžete ji navštívit. Nachází sa v ní kaváreň rovnako ako za starých čias.
Pre oficiálne informácie navštívte facebookovú stránku kaviarne.


Historie rozhledny

3. září 2011 v 17:39 | admin |  Historie
Jak to začalo

O stavbu rozhledny se zasadil banskobystrický architekt Karol Móry (1845-1921), podle něhož nese své jméno doposud.

V roce 1905 položil základy komplexu Nové Štrbské pleso, neboli Móryho osady. Vybudoval zde hotel Móry a umělé jezero. Blízký kopec pojmenoval Monte Carlo (Karlov kopec) a nechal zde postavil dřevěnou rozhlednu.

Zprávu o výstavě vyhlídky přinesly jako první noviny Karpathen Post dne 12. prosince 1904. Stavba rozhledny byla dokončena hned v roce 1905.Zlatý věk

Po Karlovi zdědil pozemky osady jeho synovec, hudební skladatel a pedagog Ján Móry (1892-1978), který vystupoval pod pseudonymem H. Tschirmer. Ten dal v letech 1931 a 1936 postavit další dva hotely a rodinné penziony a nedaleko nich i kostel. V roce 1935 přestavěl v secesním stylu dřevěnou rozhlednu na zděnou a používal ji jako hotelovou kavárnu. Z hotelu tam přinášeli kávu a čaj v termoskách a čerstvé koláče.

O něco později byla na rozhlednu přibudována vysílačka a ve spolupráci s Radiojornalem Košice tu Ján Móry vysílal se svoji manželkou Magdou Szakmáry-Móryovou, vynikající klavíristkou a zpěvačkou.
V hudebním salónu své soukromé vily pořádali koncerty, které Radiojournal Košice přenášel v přímém přenosu.
A jelikož vysílač byl na rozhledně, nazvali své koncerty Monte Móry, protože se do éteru šíří z horské výšky.

(fotografie z roku 1936)


Skon

Rodina Móryových žila bohatým společenským životem a jejich hosty byly slavné osobnosti té doby. Hotely prosperovaly a také vyhlídkové místo se těšilo velké oblibě. Vše se ovšem změnilo po 2. světové válce, kdy Ján přišel o veškerý svůj majetek ve prospěch státu.

O rozhlednu se poté už nikdo nestaral. Roku 1963 byla prohlášena za národní kulturní památku a od té doby chátrá.
O obnovení po roce 1989 se pokoušely dcery a manželka Móryho, navzdory jednání s TANAPem však nebyly úspěšné.

(v roce 1971 vypdala ještě relativně zachovale)


Rozhledna se postupem času ukryla do lesa vyrostšího kolem ní, a upadla na dlouhá léta v zapomnění. Až vichřice v roce 2004 stavbu odkryla a rozpad rozhledny se stal čím dál viditelnějším. Na torzu se objevil nápis Objekt v rekonštrukcii vstup zakázaný, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by tato informace byla pravdivá.

(před vichřicí a po ní: stav z let 1993 a 2011)Nový začátek

V roce 2011 se začalo proslýchat, že rozhlednu čeká rekonstrukce. Deník Plus 7 dní v čísle 22/2011 vydal článek o chátrajících historických objektech ve Vysokých Tatrách, v němž se psalo i o bývalé vyhlídkové kavárně Monte Móry. Má prý nové majitele, kteří ji chtějí rekonstruovat a podali dokonce i projekt na Ministerstvo kultury. Samotný tehdejší ministr kultury prý rozhlednu sám navštívil. Majitelem byla podle všeho firma Spektrum Real sídlící v Bratislavě, která opravdu začala rozhlednu rekonstruovat - ale až v roce 2013. Rekonstrukce se táhla bezmála pět let, ačkoliv oficiálně informace jasně mluvili jen o intervalu 25. 11. 2014 - 25. 11. 2015. Celý průběh rekonstrukce mapoval tento web v rubrice Aktuálně.
Z rozhledny se stala opět kavárna, jež byla otevřena 30. 12. 2017. Nese jméno Monte Mory Cafe, a po více než 100 letech tak pokračuje v Móryho myšlence.

(rekonstrukce, 2016)


Zdroje:
bombara.blog.sme.sk (již nefunkční)
Tatranské Haraburdy (již nefunkční)
infotabule u hotelu Trigan (dříve Baník)


 
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Byli jste již na této rozhledně?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama