Tento web slúží ako neoficiálny informačný zdroj mapujúci rekonštrukciu rozhľadny Monte Móry.
Pamiatka je po dĺhych rokoch opravena a múžete navštívit vyhliadkovú terasu.
Kaviareň je teraz mimo prevádzky, interiér je tedy bohužiaľ neprístupný.


Září 2011

Rekonstrukce rozhledny

4. září 2011 v 10:19 | admin |  REKONSTRUKCE
AKTUALIZACE 12. 3. 2016:
Rekonstrukce rozhledny se pomalu chýlí ke konci. Sledujte rubriku Aktuálně pro další informace.

------------------------------------------------------------

Následující spekulace jsou už tedy minulostí:

Tak tento nápis je už několik let několikrát natištěn na stěnách rozhledny. Říká pravdu? To asi ne, jelikož rozhledna nadále chátrá a nic se s ní nedělá. ALE prý se něco dělat bude, i když, posuďte sami:Podle pracovníka v Infocentru Štrbské pleso pod Mostíky patří rozhledna společnosti GNT a plánují ji obnovit.Zdroj rozhledny-slovensko.webz.cz: V současnosti se o obnovu snaží nový majitel objektu, který usiluje o získání finančních prostředků na jeho záchranu.Podle diskuze pod článkem na stránkách bombara.blog.sme.sk (citace, přeloženo do češtiny):

-Štrba (jako staro-nový vlastník Štrbského Plesa) plánuje obnovit ji

-V č. 22/2011 Plus 7 dní je článek o chátrajících historických objektech ve Vysokých Tatrách, i o bývalé vyhlídkové kavárně Monte Móry. Má nové majitele, kteří ji chtějí rekonstruovat a podali aj projekt na ministerstvo kultury.Podle Plus 7 dní je majitelem firmy rodina Majských, a firma je podle všeho SPEKTRUM REAL (viz níže!)No, a na stránkách Tatranských haraburd: Současný majitel je SPEKTRUM REAL, s.r.o., Červeňova 28, Bratislava, PSČ 811 03, SRDiskuze k tatranským haraburdám (citace, překlad do češtiny): Ale podle toho, co se šušká v Tatrách, se rekonstrukce opravdu připravuje. Dokonce jsem zaslechl, že už je podána žádost na stavební konání. A viděl jsem na rozhledně tento rok i Ministra kultury, který je velký zastánce kulturních památek. To vše napovídá, že v nejbližší době se snad opravdu dočkáme nové zrekonstruované rozhledny.Co z toho je pravda? Opravdu se dočkáme??

Historie rozhledny

3. září 2011 v 17:39 | admin |  Historie
Jak to začalo

O stavbu rozhledny se zasadil banskobystrický architekt Karol Móry (1845-1921), podle něhož nese své jméno doposud.

V roce 1905 položil základy komplexu Nové Štrbské pleso, neboli Móryho osady. Vybudoval zde hotel Móry a umělé jezero. Blízký kopec pojmenoval Monte Carlo (Karlov kopec) a nechal zde postavil dřevěnou rozhlednu.

Zprávu o výstavě vyhlídky přinesly jako první noviny Karpathen Post dne 12. prosince 1904. Stavba rozhledny byla dokončena hned v roce 1905.Zlatý věk

Po Karlovi zdědil pozemky osady jeho synovec, hudební skladatel a pedagog Ján Móry (1892-1978), který vystupoval pod pseudonymem H. Tschirmer. Ten dal v letech 1931 a 1936 postavit další dva hotely a rodinné penziony a nedaleko nich i kostel. V roce 1935 přestavěl v secesním stylu dřevěnou rozhlednu na zděnou a používal ji jako hotelovou kavárnu. Z hotelu tam přinášeli kávu a čaj v termoskách a čerstvé koláče.

O něco později byla na rozhlednu přibudována vysílačka a ve spolupráci s Radiojornalem Košice tu Ján Móry vysílal se svoji manželkou Magdou Szakmáry-Móryovou, vynikající klavíristkou a zpěvačkou.
V hudebním salónu své soukromé vily pořádali koncerty, které Radiojournal Košice přenášel v přímém přenosu.
A jelikož vysílač byl na rozhledně, nazvali své koncerty Monte Móry, protože se do éteru šíří z horské výšky.

(fotografie z roku 1936)


Skon

Rodina Móryových žila bohatým společenským životem a jejich hosty byly slavné osobnosti té doby. Hotely prosperovaly a také vyhlídkové místo se těšilo velké oblibě. Vše se ovšem změnilo po 2. světové válce, kdy Ján přišel o veškerý svůj majetek ve prospěch státu.

O rozhlednu se poté už nikdo nestaral. Roku 1963 byla prohlášena za národní kulturní památku a od té doby chátrá.
O obnovení po roce 1989 se pokoušely dcery a manželka Móryho, navzdory jednání s TANAPem však nebyly úspěšné.

(v roce 1971 vypdala ještě relativně zachovale)


Rozhledna se postupem času ukryla do lesa vyrostšího kolem ní, a upadla na dlouhá léta v zapomnění. Až vichřice v roce 2004 stavbu odkryla a rozpad rozhledny se stal čím dál viditelnějším. Na torzu se objevil nápis Objekt v rekonštrukcii vstup zakázaný, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by tato informace byla pravdivá.

(před vichřicí a po ní: stav z let 1993 a 2011)Nový začátek

V roce 2011 se začalo proslýchat, že rozhlednu čeká rekonstrukce. Deník Plus 7 dní v čísle 22/2011 vydal článek o chátrajících historických objektech ve Vysokých Tatrách, v němž se psalo i o bývalé vyhlídkové kavárně Monte Móry. Má prý nové majitele, kteří ji chtějí rekonstruovat a podali dokonce i projekt na Ministerstvo kultury. Samotný tehdejší ministr kultury prý rozhlednu sám navštívil. Majitelem byla podle všeho firma Spektrum Real sídlící v Bratislavě, která opravdu začala rozhlednu rekonstruovat - ale až v roce 2013. Rekonstrukce se táhla bezmála pět let, ačkoliv oficiálně informace jasně mluvili jen o intervalu 25. 11. 2014 - 25. 11. 2015. Celý průběh rekonstrukce mapoval tento web v rubrice Aktuálně.
Z rozhledny se stala opět kavárna, jež byla otevřena 30. 12. 2017. Nese jméno Monte Mory Cafe, a po více než 100 letech tak pokračuje v Móryho myšlence.

(rekonstrukce, 2016)


Zdroje:
bombara.blog.sme.sk (již nefunkční)
Tatranské Haraburdy (již nefunkční)
infotabule u hotelu Trigan (dříve Baník)


 

Vítejte na blogu!

1. září 2011 v 14:40 | admin |  Co a kde
Rozhledna Monte Móry (známá též jako Móryho vyhliadka) je slovenská národní kulturní památka nacházející se v katastru města Vysoké Tatry u osady Štrbské Pleso u jezera Nové Štrbské pleso.

Stavba se tyčí na odlesněné vyvýšenině nesoucí jméno Klát (1343 m n. m.).


GPS souřadnice místa: N 49°6.98433', E 20°3.83233'

další formáty souřadnic:

49°6'59.060"N, 20°3'49.940"E
49.1164056N, 20.0638722E
8GX24387+HG

(zobrazit na mapy.cz, Google maps)

Rozhledna zela dlouhou dobu v chátrajícím stavu a od roku 2014 procházela rekonstrukcí, jejíž průběh jste mohli sledovat zde na blogu, kam jsem přidával aktuální informace a fotografie z místa dění včetně zveřejňování Vašich snímků, jež jste mi posílali. Jmenovitě za ně vděčím:

Milanu Zubáckemu
Rastislavu Šimkovi
Igoru Pavličkovi
Jozefu Šlapákovi
Jindřišce Procházkové

Hotovo bylo na konci roku 2017, kdy se otevřela kavárna Monte Mory Cafe.