Tento web slúží ako neoficiálny informačný zdroj mapujúci rekonštrukciu rozhľadny Monte Móry.
Pamiatka je po dĺhych rokoch opravena a múžete navštívit vyhliadkovú terasu.
Kaviareň je teraz mimo prevádzky, interiér je tedy bohužiaľ neprístupný.


Září 2011

Rekonstrukce rozhledny

4. září 2011 v 10:19 | admin |  REKONSTRUKCE
AKTUALIZACE 12. 3. 2016:
Rekonstrukce rozhledny se pomalu chýlí ke konci. Sledujte rubriku Aktuálně pro další informace.

------------------------------------------------------------

Následující spekulace jsou už tedy minulostí:

Tak tento nápis je už několik let několikrát natištěn na stěnách rozhledny. Říká pravdu? To asi ne, jelikož rozhledna nadále chátrá a nic se s ní nedělá. ALE prý se něco dělat bude, i když, posuďte sami:Podle pracovníka v Infocentru Štrbské pleso pod Mostíky patří rozhledna společnosti GNT a plánují ji obnovit.Zdroj rozhledny-slovensko.webz.cz: V současnosti se o obnovu snaží nový majitel objektu, který usiluje o získání finančních prostředků na jeho záchranu.Podle diskuze pod článkem na stránkách bombara.blog.sme.sk (citace, přeloženo do češtiny):

-Štrba (jako staro-nový vlastník Štrbského Plesa) plánuje obnovit ji

-V č. 22/2011 Plus 7 dní je článek o chátrajících historických objektech ve Vysokých Tatrách, i o bývalé vyhlídkové kavárně Monte Móry. Má nové majitele, kteří ji chtějí rekonstruovat a podali aj projekt na ministerstvo kultury.Podle Plus 7 dní je majitelem firmy rodina Majských, a firma je podle všeho SPEKTRUM REAL (viz níže!)No, a na stránkách Tatranských haraburd: Současný majitel je SPEKTRUM REAL, s.r.o., Červeňova 28, Bratislava, PSČ 811 03, SRDiskuze k tatranským haraburdám (citace, překlad do češtiny): Ale podle toho, co se šušká v Tatrách, se rekonstrukce opravdu připravuje. Dokonce jsem zaslechl, že už je podána žádost na stavební konání. A viděl jsem na rozhledně tento rok i Ministra kultury, který je velký zastánce kulturních památek. To vše napovídá, že v nejbližší době se snad opravdu dočkáme nové zrekonstruované rozhledny.Co z toho je pravda? Opravdu se dočkáme??

Historie rozhledny: 1905–2018

3. září 2011 v 17:39 | admin |  Historie
Jak to začalo

O stavbu rozhledny se zasadil banskobystrický architekt Karol Móry (1845-1921), podle něhož nese své jméno doposud.

V roce 1905 položil základy komplexu Nové Štrbské pleso, neboli Móryho osady. Vybudoval zde hotel Móry a umělé jezero. Blízký kopec pojmenoval Monte Carlo (Karlov kopec) a nechal zde postavil dřevěnou rozhlednu.

Zprávu o výstavě vyhlídky přinesly jako první noviny Karpathen Post dne 12. prosince 1904. Stavba rozhledny byla dokončena hned v roce 1905.Zlatý věk

Po Karlovi zdědil pozemky osady jeho synovec, hudební skladatel a pedagog Ján Móry (1892-1978), který vystupoval pod pseudonymem H. Tschirmer. Ten dal v letech 1931 a 1936 postavit další dva hotely a rodinné penziony a nedaleko nich i kostel. V roce 1935 přestavěl v secesním stylu dřevěnou rozhlednu na zděnou a používal ji jako hotelovou kavárnu. Z hotelu tam přinášeli kávu a čaj v termoskách a čerstvé koláče.

O něco později byla na rozhlednu přibudována vysílačka a ve spolupráci s Radiojornalem Košice tu Ján Móry vysílal se svoji manželkou Magdou Szakmáry-Móryovou, vynikající klavíristkou a zpěvačkou.
V hudebním salónu své soukromé vily pořádali koncerty, které Radiojournal Košice přenášel v přímém přenosu.
A jelikož vysílač byl na rozhledně, nazvali své koncerty Monte Móry, protože se do éteru šíří z horské výšky.

(fotografie z roku 1936)


Skon

Rodina Móryových žila bohatým společenským životem a jejich hosty byly slavné osobnosti té doby. Hotely prosperovaly a také vyhlídkové místo se těšilo velké oblibě. Vše se ovšem změnilo po 2. světové válce, kdy Ján přišel o veškerý svůj majetek ve prospěch státu.

O rozhlednu se poté už nikdo nestaral. Roku 1963 byla prohlášena za národní kulturní památku a od té doby chátrá.
O obnovení po roce 1989 se pokoušely dcery a manželka Móryho, navzdory jednání s TANAPem však nebyly úspěšné.

(v roce 1971 vypdala ještě relativně zachovale)


Rozhledna se postupem času ukryla do lesa vyrostšího kolem ní, a upadla na dlouhá léta v zapomnění. Až vichřice v roce 2004 stavbu odkryla a rozpad rozhledny se stal čím dál viditelnějším. Na torzu se objevil nápis Objekt v rekonštrukcii vstup zakázaný, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by tato informace byla pravdivá.

(před vichřicí a po ní: stav z let 1993 a 2011)Nový začátek

V roce 2011 se začalo proslýchat, že rozhlednu čeká rekonstrukce. Deník Plus 7 dní v čísle 22/2011 vydal článek o chátrajících historických objektech ve Vysokých Tatrách, v němž se psalo i o bývalé vyhlídkové kavárně Monte Móry. Má prý nové majitele, kteří ji chtějí rekonstruovat a podali dokonce i projekt na Ministerstvo kultury. Samotný tehdejší ministr kultury prý rozhlednu sám navštívil. Majitelem byla podle všeho firma Spektrum Real sídlící v Bratislavě, která opravdu začala rozhlednu rekonstruovat - ale až v roce 2013. Rekonstrukce se táhla bezmála pět let, ačkoliv oficiálně informace jasně mluvili jen o intervalu 25. 11. 2014 - 25. 11. 2015. Celý průběh rekonstrukce mapoval tento web v rubrice Aktuálně.

Z rozhledny se stala opět kavárna, jež byla otevřena 30. 12. 2017. Dostala jméno Monte Mory Cafe, a po více než 100 letech tak mohla pokračovat Móryho myšlenka. Ne však na dlouho.

(rekonstrukce, 2016)

Nový skon

Provoz kavárny netrval ani celé dva měsíce, když se budova veřejnosti neočekávaně zavřela. Podle oficiálních informací se jednalo o zkušební provoz, ten klasický se měl rozjet od května 2018. To se však nestalo a místo toho se na dveřích rozhledny objevil nejprve nápis Z technických příčin zatvorené, později k němu přibyla i informace o možnosti pronájmu objektu. Jak to s Monte Móry dopadne, je tudíž i po více než století nejasné.


Zdroje:
bombara.blog.sme.sk (již nefunkční)
Tatranské Haraburdy (již nefunkční)
infotabule u hotelu Trigan (dříve Baník)
vlastní monitoring
 

Vítejte na blogu!

1. září 2011 v 14:40 | admin |  Co a kde
Rozhledna Monte Móry (známá též jako Móryho vyhliadka) je slovenská národní kulturní památka nacházející se v katastru města Vysoké Tatry u osady Štrbské Pleso u jezera Nové Štrbské pleso.

Stavba se tyčí na odlesněné vyvýšenině nesoucí jméno Klát (1343 m n. m.).


GPS souřadnice místa: N 49°6.98433', E 20°3.83233'

další formáty souřadnic:

49°6'59.060"N, 20°3'49.940"E
49.1164056N, 20.0638722E
8GX24387+HG

(zobrazit na mapy.cz, Google maps)

Rozhledna zela dlouhou dobu v chátrajícím stavu a od roku 2014 procházela rekonstrukcí, jejíž průběh jste mohli sledovat zde na blogu, kam jsem přidával aktuální informace a fotografie z místa dění včetně zveřejňování Vašich snímků, jež jste mi posílali. Jmenovitě za ně vděčím:

Milanu Zubáckemu
Rastislavu Šimkovi
Igoru Pavličkovi
Jozefu Šlapákovi
Jindřišce Procházkové

Hotovo bylo na konci roku 2017, kdy se otevřela kavárna Monte Mory Cafe.